Annat som har hänt samt tips på helgmat
Hej!
Tänkte tipsa på smarrig helgmat idag (det är ju trots allt lillördag!). en innan det, lite mer bilder från vad som hände i livet medan bloggen låg på service.
Vi besökte nya huset tillsammans med inredare för att mäta mm. Passade på att botanisera i “trädgården” och fann till min glädje obegränsat med snödroppar! Har inga större förhoppningar om att hitta mer växter (förutom träd) eftersom tomten varit (och kommer att bli) en jordhög tills vi börjar planera trädgård.


Vi har hunnit med att fira den här lille godingen som blev 4 år. Leverpastejtårta är en tradition

Så här trött blir man efter alldeles för mycket godis, sång och bus på sin födelsedag

Vi har grillat årets bästa kött. Köpte Pichana som vi bara kryddade med salt och peppar innan det åkte på grillen. Magiskt kött!

Till det gjorde jag en chimichurri. Tror det finns lika många recept på chimichurri som det finns sydamerikaner, men jag har lärt mig mitt sätt att göra det på i Brasilien. Brukar sedan ta vad jag har hemma för att göra den.

I detta fall använde jag;
- Silverlök
- Vitlök
- Olivolja
- Hackad färsk koriander
- Hackad färsk oregano
- Hackad färsk persilja
- Hackad tomat
- Chiliflakes
Se till att ha olivolja så det binder ihop, men inte mer. Passar perfekt till allt kött.

Potatisen gjorde jag genom att koka ratte-potatis nästan helt klart i saltat vatten. Smält sedan smör i en kastrull och stek potatisen runt om. Krydda med vitpeppar. Stäng av värmen och rör ner riven parmesaonsot så det täcker potatisarna. Servera med nymald svartpeppar.
Sparris kan man inte få nog av, eller hur? Jag kokade grön, färsk sparris al dente (skär den först i små bitar om det är så du vill ha den serverad så är det lättare).
Blanda sparris med svartpeppar, riven västerbottenost och smaka av med salt (och ev chili)

Det var dagens helg-tips!
Nu laddar jag för kick off för ny strategi som skall bli så spännande och roligt!