Sjukstuga
Ja vilken tystnad det har varit här… Jag har legat däckad i någon infektion som verkar vara segdragen. Men idag känner jag mig något bättre och jag hoppas snart vara på benen igen!
Sovit, sovit, sovit när alla andra verkar ha varit ute och njutit av det underbara vädret… Men är ändå glad för vädret som jag kunnat kika på genom fönstret. Bättre att vara sjuk i sol än regn om du frågar mig!
Mr T har fått stå för marktjänsten, men i lagom tid för middag har jag försökt stoppa i min alvedon och stappla in i köket för att laga mat. Enda ljuspunkten på dagen:-)
Ingen annan i familjen har blivit sjuk som tur är. Lisa har varit på träningsläger i Köpenhamn och Hugo och hans Ida har varit i sommarstugan på Hamburgö.
I fredags blev det snabb middag med hårt stekt lövbiff som fanns i kylskåpet. Steker den hårt med mycket salt och svartpeppar. Till det råstekt färskpotatis, tomatsallad och färdig bea från köttdisken i affären. Gott med mat som smakar mycket när man är sjuk


I lördags övertygade jag Mr T att köpa lite penséer i glada färger som han planterade i krukan på trappan. Medan han gjorde det öste jag ner majskyckling, rotselleri, morötter, potatis, lök, vitlök, vitt vin, fond och vatten i en gryta. Sedan skar jag salsiccia i bitar som fick koka med på slutet. Allt efter inspiration från nyhetsmorgon. Mr T mixade en ramjslöksmajo med mycket vitlök, kapris, ramslök (såklart), sardellpasta, äggula och olja. Som en varm kram i magen med mycket smak av major. Vitlök är väl bra när man är sjuk?

Igår kväll grillade Mr T medan jag kokade ihop en potatisgratäng med rotselleri, vitlök, grädde, torkad ramslök och mycket västerbottenost. Kokar alltid gratängen i en kastrull innan så att man kan smaka av den ordentligt innan jag gratinerar den med ost på toppen i ugnen.



Serverade köttet med “au pif” på franskt vis med en kaprisröra. Väldigt, väldigt gott!
Jag smälter smör som jag låter koka ihop med 1 msk sardellpasta, 1,5 msk finhackad kapris, 1/2 msk kalvfond och Persillade (Färdig torkad krydda på burk från Santa Maria)
Såklart en sallad till. Faktiskt det enda jag är riktigt sugen på när jag är sjuk… Tomat, gurka, rödlök, olivolja och mycket svartpeppar och en gnutta salt.

Det var vår helg det… Sömn, Sol och en hel del Yellowstone på TV. Nu är det ju påskvecka och jag hoppas bli frisk så att jag kan njuta av min favorithögtid! Ser fram emot lata dagar, sol och mycket färsk vårmat!
…och den här utsikten från soffan på en härlig solnedgång kan man ju inte klaga på!
