Kyckling med rosévin och riven Comté
Godmorgon! Hoppas att ni har en bra helg!? Det har vi; en hel del slappande, men också njutit av vårtecken, röjt ur garderober och planerat för trädgården 2023.
På tal om vårtecken… kan det bli mer vårigt än att sippa på årets första rosévin? Jag fick lite feeling och använde även rosévinet i maten!

Börja med att steka kycklinglårfilé i mindre bitar tillsammans med gul lök. Tillsätt sedan hackad vitlök, morot och timjan. Vrid rejält med vitpeppar över. Passa sedan på att steka en delad citron för att göra den riktigt söt i smaken


Häll sedan på ca 1 dl rosévin och 2 msk kycklingfond och låt det puttra ihop. Häll på 3-4 dl matlagningsgrädde och smaka av med torkad oregano och pressad stekt citron. Ev kan det behövas en tsk honung för att höja smakerna.
När kycklinggryten börjar närma sig perfekt så lägg ner grön sparris i mindre bitar så de hinner bli al dente.
Servera med riven Comté på toppen och pressad potatis och en sallad. Jag gjorde en sallad på färsk vitkål, morot, rå broccoli, sockerärtor och persilja. Blanda runt det i en frans vinegrette på kallpressad rapsolja, dijonsenap, äppelcidervinäger, svartpeppar och riven västerbottenost.



Nu skall jag hoppa in i duschen och göra mig fin! Mot Sjuntorp för att fira svärmor som bli 67 år imorgon!