Nyhetsmorgon fika och Kyckling med dillsås

Hej tisdag! Idag skall jag till vårt lager för att välkomna nyheter och pyssla om våra grymma kollegor!

Igår var det hårt arbete från tidig morgon och vad är då mer välkommet en måndagsmorgon än att få “left-overs” från Nyhetsmorgon till förmiddagsfika?

Grymma Hilda hade besökt Nyhetsmorgon på söndagen för att bjuda på desserter och lovade oss att få smaka om det blev över. Och det blev över! Godaste kladdkakan med mörk choklad. Kan inte tänka mig en bättre start på veckan!

Hemma hade jag laddat Crock-poten med en hel färsk kyckling, morötter, palsternacka, lök, kycklingfond, peppar och vitt vin innan jag åkte till jobbet. Satte den på halvfart 10 timmar.

Kycklingen var klar lagom till jag kom hem. Jag satte på potatis på spisen ch tog en löprunda.

Efter löprundan gjorde jag en sås på skyn som blivit av kycklingen och smaksatte den med dill.

Älskar mat som sköter sig själv på vardagar när det är mycket annat! Att det är supergott och dessutom nyttigt gör ju inte saken sämre!

Kram



Leave a Reply

Your email address will not be published.