Lazy Sunday
Idag bullades det upp med söndagsfrukost i vanlig ordning.

Firade alla coola sister’s day (Internationella kvinnodagen) med lite frasiga fattiga riddare och färsk frukt


Fattiga riddarna gör man enkelt genom att vispa ihop 2 ägg med 1,5 dl vetemjöl. Tillsätt 1,5 dl mjölk långsamt och vispa ihop till en jämn smet. Skär bort kanterna på formbröd och dela dem på mitten diagonalt. Doppa dem i smeten och stek dem gyllene i smör i stekpanna. Pudra över kanel och lite socker när de är klara
Kanske reagerar någon på det utfinna brödet på bordet? Det haffade jag igår på mysiga surdegsbageriet strax innan Klädesholmen på Tjörn där vi var på 18-års kalas.
Riktigt mysigt ställe

Precis vid vattenbrynet…

Ett bryggbröd och lite rågcrostinis fick följa med hem

Så gott att plocka fram idag till frukost! Och brödet var precis som jag ville ha det. Supergott! Lyckat inköp!

Och väldigt snyggt!
Idag blir det föräldramöte för fotbollslaget, röj i tvättstugan och tömning av det gamla badrummet. Imorgon kl 7 kommer snickarna som skall förvandla det badrummet till dressingroom. Längtar….!