Frukost
Visst är det konstigt att man alltid äter samma sak till frukost? Är det för att man ofta är trött och går på autopilot? Eller är det för att man gillar viss sorts mat när man precis vaknat?
Lite tråkigt är det? Men här hemma blir det väldigt ofta samma sak… Inte för alla. Hugo och Lisa vill bara ha flingor och mjölk på vardagar innan skolan. Cajsa och Sofia vill bara ha mackor och juice. Mr T och jag äter nästan alltid fil med hemmagjord granola, linfrön och blåbär. Alltid ett ägg. Ibland någon macka. Ibland gröt. Gröten kan vara overnight oats som ni sett här. Men gröten kan också vara en variant med banan och kanel! Så gott att mosa ner en banan och kanel i gröten när den kokas. Gillar bäst mandelmjölk till gröten. Den tar inte över smaken som vanlig mjölk kan göra. Lite kokos och några bär så blir det jättegott!

Det finns ju faktiskt många olika frukostalternativ att ta till…
På helgerna är vi mer kreativa med äggröra, smoothies, färsk frukt, grönsaker, avocado och mycket annat, men på vardagar måste det gå relativt fort att äta.